Übersetzung von nourrir – Französisch Finnisch

  • ravitaVerbAnhören
    to feed and cause to grow
    Deklination
    Preesensminä ravitsen, sinä ravitset, hän ravitsee
    me ravitsemme, te ravitsette, he ravitsevat
    Imperfektiminä ravitsin
    Konditionaaliminä ravitsisin
    Imperatiiviravitse! / ravitkaa!
    Passiiviravitaan, ravittiin
    Partisiippiravitseva, ravittu
    mehr anzeigen
  • ruokkiaVerb/ˈruokːiɑ/Anhören
    to give food to eat
    Eläintarhassa eläimiä ruokitaan monta kertaa päivässä.
    Deklination
    Preesensminä ruokin, sinä ruokit, hän ruokkii
    me ruokimme, te ruokitte, he ruokkivat
    Imperfektiminä ruokin
    Konditionaaliminä ruokkisin
    Imperatiiviruoki! / ruokkikaa!
    Passiiviruokitaan, ruokittiin
    Partisiippiruokkiva, ruokittu
    mehr anzeigen
  • imettääVerbAnhören
    ruokkia vauvaa antamalla hänen imeä rintaa äidinmaidon saamiseksi
    Haluan imettää vauvaani mahdollisimman pitkään.
    Deklination
    Preesensminä imetän, sinä imetät, hän imettää
    me imetämme, te imetätte, he imettävät
    Imperfektiminä imetin
    Konditionaaliminä imettäisin
    Imperatiiviimetä! / imettäkää!
    Passiiviimetetään, imetettiin
    Partisiippiimettävä, imetetty
    mehr anzeigen
  • hoitaaVerbAnhören
    to nourish or nurse
    Lääkäri hoitaa potilasta.
    Deklination
    Preesensminä hoidan, sinä hoidat, hän hoitaa
    me hoidamme, te hoidatte, he hoitavat
    Imperfektiminä hoidin
    Konditionaaliminä hoitaisin
    Imperatiivihoida! / hoitakaa!
    Passiivihoidetaan, hoidettiin
    Partisiippihoitava, hoidettu
    mehr anzeigen
  • syöttääVerbˈsyø.tːæːʔAnhören
    to give food to eat
    Vauvaa ei ole vielä tänään syötetty.
    Deklination
    Preesensminä syötän, sinä syötät, hän syöttää
    me syötämme, te syötätte, he syöttävät
    Imperfektiminä syötin
    Konditionaaliminä syöttäisin
    Imperatiivisyötä! / syöttäkää!
    Passiivisyötetään, syötettiin
    Partisiippisyöttävä, syötetty
    mehr anzeigen
  • kasvattaaVerbAnhören
    to nourish or nurse
    kasvattaa partaa, kasvattaa pitkä tukka
    Deklination
    Preesensminä kasvatan, sinä kasvatat, hän kasvattaa
    me kasvatamme, te kasvatatte, he kasvattavat
    Imperfektiminä kasvatin
    Konditionaaliminä kasvattaisin
    Imperatiivikasvata! / kasvattakaa!
    Passiivikasvatetaan, kasvatettiin
    Partisiippikasvattava, kasvatettu
    mehr anzeigen

Teste deinen Wortschatz: 15 Fragen

Häufige Französisch–Finnisch-Suchen

Häufige Finnisch–Französisch-Suchen

Andere Wörterbücher